Nie jestem wielką fanką grzybów, najbardziej lubię pieczarki i rydze, resztę zaledwie toleruję... ale gdy poczułam niesamowity zapach suszonych borowików i koncentratu z grzybów leśnych to musze przyznać, że nabrałam ogromnej ochoty na danie, które wyeksponowałoby ten niezwykły aromat. Zdecydowałam się na klasyczne włoskie danie, czyli risotto. Do borowików dodałam brązowe pieczarki, tymianek, a całość wykończyłam Grana Padano... ambrozja! I fantastyczna propozycja na świąteczny lub wigilijny stół, jeśli lubicie nieco zaszaleć i urozmaicić klasykę. 😊
Risotto:
- ok. 1l bulionu drobiowego lub warzywnego (domowego lub z ekologicznej kostki rosołowej)
- ok. 60-80ml białego wytrawnego wina lub wermutu
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 250g brązowych pieczarek
- ok. 50g suszonych borowików Devaldano
- 250g ryżu do risotto (arborio, ja użyłam jaśminowego)
- 5-6 łyżek masła
- 2 łyżeczki koncentratu grzybowego Devaldano (opcjonalnie)
- ok. 50-80g Grana Padano lub Parmezanu
- pęczek świeżego tymianku
Grzyby wkładamy do miseczki i zalewamy gorącą wodą, odstawiamy na kilka godzin lub noc przed przygotowaniem dania. Następnie grzyby odsączamy, ale pozostawiamy wodę spod grzybów.
Jeśli używacie bulionu domowego to dodajcie do niego wodę, jeśli używacie ekologicznej kostki bulionowej to pomniejszcie ilość wody o tę spod grzybów i rozpuśćcie kostki.
Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę, pieczarki kroimy na ćwiartki.
Na patelni rozgrzewamy połowę masła, przesmażamy na niej grzyby, dodajemy sól i pieprz i smażymy aż odparuje z nich woda. Przekładamy je do miseczki na bok.
Na tej samej patelni ponownie rozgrzewamy pozostałe masło, dodajemy cebulę oraz czosnek i przesmażamy aż się zeszklą. Następnie na patelnię wsypujemy ryż i dokładnie mieszamy tak, by każde ziarenko pokryło się tłuszczem.
Gdy wszystkie ziarna ryżu lśnią od masła na patelnię wlewamy wino, ja użyłam wermutu, który dodał dodatkowego ziołowego aromatu. Pozwalamy odparować alkoholowi i powoli zaczynamy wlewanie na patelnię bulionu. Wlewamy po ok. chochelce wywaru i mieszamy do momentu aż ryż wchłonie cały płyn. Ja zużyłam ok. 800ml bulionu, mieszanie zajmuje ok. 15-20 minut. Należy być cierpliwym i sprawdzać czy ryż już się ugotował. Ryż jest gotowy, gdy jest miękki z zewnątrz i lekko jędrny w środku.
Do risotto dodaję następnie 2 łyżeczki koncentratu grzybowego dla wzmocnienia smaku, ale gdy go nie macie możecie pominąć ten krok. Tymianek siekam drobno i dosypuję do ryżu. Następnie dodaję wcześniej przygotowane grzyby.
Grana Padano lub Parmezan ścieram na tarce i dodaję do risotto. Mieszam i wyłączam gaz. Gotowe!
Risotto podaję w miseczkach lub głębszych talerzach, danie wykańczam kolejną porcją parmezanu i kilkoma listkami tymianku. Pyszności! 😊
Wpis powstał we współpracy z marką Devaldano, która specjalizuje się w dostarczaniu na polskie stoły grzybów, marynat i przetworów owocowych. Bardzo lubię produkty, które mogą zapełnić moją domową spiżarnię, a gdy mam pewność, że są pozyskiwane z ekologicznie czystych terenów Puszczy Noteckiej i są przetwarzane z poszanowaniem dla środowiska, to cieszę się jeszcze bardziej. Wiele produktów Devaldano ma liczne certyfikaty poświadczające najwyższe standardy jakości, więc sięgam po nie ze spokojem i przyjemnością. 😊
Produkty Devaldano znajdziecie w większości polskich sklepów, a więcej o samej marce znajdziecie na www.devaldano.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz