Uwielbiam domowe pieczywo, więc pomyślałam, że muszę odhaczyć także bajgle, skorzystałam ze sprawdzonego przepisu i dodałam do niego kilka pysznych dodatków - kurczaka w chrupiącej, sezamowej panierce i nieziemsko smaczną konfiturę z czerwonej cebuli. Tego po prostu trzeba spróbować! Chociaż bajgle śmiało możecie zajadać z serkiem, łososiem, wędlinką czy dżemem - są pyszne!
Domowe bajgle - przepis zaczerpnięty z bloga Moje wypieki:
- 500g mąki pszennej
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka soli
- 1 opakowanie suchych drożdży (7g)
- 300ml wody
- 1 łyżka cukru
- 1 żółtko rozbełtane z 1 łyżką wody, do posmarowania
- sezam, mak i inne ulubione ziarna do posypania
Mąkę mieszamy z drożdżami, następnie dodajemy resztę składnik i wodę i wyrabiamy ciasto. Powinno być miękkie i elastyczne i łatwo odchodzić od dłoni. Formujemy kulę i przekładamy je do miski oprószonej mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości - ok. 1,5h.
Gdy ciasto wyrośnie Pani Dorota zaleca podzielić ciasto na 10 równych kawałków, ja skłaniałabym się jednak ku 5-6 większym bajglom. Z każdego kawałka ciasta formujemy kulkę i w środku każdej robimy otwór. Okręcamy ciasto na jednym palcu, a gdy dziura się rozszerzy - dwoma.
Bajgle kładziemy na oprószonej mąką blaszce i przykrywamy ściereczką do wyrośnięcia na ok. 30-40 minut.
Gdy bajgle będą już niemal gotowe w szerokim garnku zagotowujemy 2 litry wody i rozpuszczamy w niej 1 łyżkę cukru. Wodę doprowadzamy do wrzenia, a następnie delikatnie kładziemy na niej wyrośnięte bajgle. Powinny gotować się po ok. 1-2 minuty z każdej strony. Po tym czasie wyjmujemy je na papier do pieczenia lub folię do czasu, gdy nie odciekną.
Gdy bajgle będą już wysuszone układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy żółtkiem z wodą i posypujemy nasionami.
Pieczenie:
Temperatura - 200ºC
Czas - ok. 12-15 minut, aż będą lekko złote
Po upieczeniu bajgle studzimy na kratce.
W czasie, gdy bajgle wyrastają można zająć się przygotowywaniem konfitury oraz kurczaka.
Konfitura z czerwonej cebuli to fantastyczny dodatek do mięs, pasztetów i wędlin. Jest pyszna i rozpływa się w ustach - polecam!
Konfitura z czerwonej cebuli:
- 800g czerwonej cebuli
- 3-4 łyżki miodu
- 5 łyżek octu balsamicznego
- 1 łyżeczka tymianku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz
Następnie cebulę doprawiamy tymiankiem i smażymy ją na większym ogniu przez ok. 15-20 minut często mieszając do czasu aż zmięknie i lekko się skarmelizuje. Po tym czasie dodajemy ocet balsamiczny oraz 3 łyżki miodu, sól i pieprz, mieszamy i smażymy do czasu aż cały płyn odparuje.
Próbujemy, jeśli konfitura jest zbyt kwaśna dodajemy jeszcze jedną łyżkę miodu. Dodajemy sól i pieprz. Smak powinien być zrównoważony, delikatnie słodki z wyczuwalną nutą tymianku. Gotowe!
Gotową i gorącą konfiturę przekładamy do miseczki, jeśli zjemy ją od razu lub do wyparzonych wcześniej słoiczków, jeśli chcemy przechowywać ją dłużej. Każdy słoiczek dokładnie wycieram, zakręcam i stawiam do góry dnem na lnianej ściereczce. Gdy słoiczki wystygną odwracam je i wkładam do lodówki. Bez pasteryzacji powinna wytrzymać w słoiczku mniej więcej miesiąc.
Przydatne info:
Ja swoje przetwory trzymam w lodówce, ale jeśli planujecie zrobić ich więcej i trzymać w spiżarce lub piwnicy, to polecam pasteryzowanie ich w piekarniku - wtedy będziecie mieć pewność, że nie spleśnieją. Wystarczy, że wcześniej wyparzone słoiki napełnicie konfiturą, zakręcicie i ustawicie na blaszce wyłożonej ściereczką w taki sposób, by się ze sobą nie stykały. Piekarnik powinien być rozgrzany do 100ºC, przetwory pasteryzujemy w tej temperaturze przez ok. godzinę, po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim słoiczki do całkowitego wystygnięcia.
Bierzemy się za przygotowanie kurczaka.
Pierś z kurczaka w chrupiącej sezamowej panierce:
- 500g piersi z kurczaka
- 1 jajko
- 1 szklanka mąki
- 1 łyżeczka chilli
- ok. 30g cheddara
- 1 szklanka bułki tartej
- 4 łyżki ziaren sezamu
- sól i pieprz
- olej do smażenia
Każdy kawałek ubijamy przez folię spożywczą na grubość ok. 1,5-2 cm. Solimy i pieprzymy z każdej strony.
Przygotowujemy 4 talerze. Pierwszy - na mąkę wymieszaną z chilli oraz odrobiną soli i pieprzu. Drugi - na jajko rozbełtane z odrobiną wody i startym na małej tarce cheddarem, trzeci - na bułkę tartą wymieszaną z sezamem oraz czwarty - na gotowe kotleciki.
I tak najpierw każdy kawałek obtaczamy w mącę i przyprawach, następnie dokładnie w jajku z serem i na końcu w bułce tartej oraz sezamie. Układamy obok siebie na talerzu. Jeśli nie zużyjecie wszystkich kotlecików od razu to przykryjcie je folią spożywczą i wstawcie do lodówki.
Kotlety smażymy na dobrze rozgrzanym oleju rzepakowym przez ok. 2-3 minuty z każdej strony, tak by były złoto-brązowe. Odsączamy je z tłuszczu na ręczniku papierowym.
Możemy zabierać się za składanie bajgli!
Tak naprawdę możecie dodać do nich wszystko, ale nasze wyglądały następująco:
- bajgle przekrawamy na połowę
- spód smarujemy ulubionym sosem lub ketchupem
- nakładamy odrobinę pokrojonej sałaty lodowej
- nakładamy kurczaka w sezamie
- nakładamy kawałek pomidora
- nakładamy sporą ilość konfitury z czerwonej cebuli
Wypróbujcie ich także np. z kremowym serkiem naturalnym, wędzonym łososiem i rukolą oraz stekiem, mixem sałat, chrupiącym boczkiem i sadzonym jajkiem lub wieloma innymi niezwykłymi dodatkami! Ogranicza Was tylko wyobraźnia, no i może domowy budżet. 😉
Kurczak w sezamowej panierce świetnie będzie smakował z ziemniakami czy batatami, a konfiturę z czerwonej cebuli możecie dodawać dosłownie do wszystkiego! Wypróbujcie koniecznie - smacznego kochani! 😊
Ależ u Ciebie pysznie .... Zgłodniałam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo :* przyszła pora obiadowa, czas zjeść :D
Usuń